A BJCP versenyfelkészítő eső alkalma
Az Első Magyar Házisörfőzők Egyesülete szervezésében immáron már másodjára kerül megrendezésre a Házisörfőzők Versenye, mely ebben az évben nemzetközé lett.
A verseny helyszíne és időpontja Budapest, Spíler Budapest 2013. március 15.
Az európai kontinensen ez lesz az első olyan verseny, mely a BJCP versenyrendszerben hivatalosan is bejegyzésre került.
Az eddigi versenyek: http://www.bjcp.org/apps/reports/countries.php
A budapesti verseny: http://www.bjcp.org/apps/comp_schedule/competition_schedule.php
A BJCP (Beer Judge Certification Program) rendszert az otthoni sörfőzést 30 éve felélesztő Egyesült Államokbeli házisörösök hívták életre és csiszolják azóta is folyamatosan immáron több, mint 25 éve. A 25 éves tapasztalat magáért beszél - és többek között - ezért is döntöttünk a rendszer átvétele mellett egy saját rendszer kidolgozásával szemben.
Az elmúlt 25 évben nagyjából 4500 hivatalos versenyt rendeztek világszerte, melyre közel 1 000 000 nevezés érkezett. ( http://www.bjcp.org/apps/reports/competition_demographics.pdf )
A BJCP rendszerről bővebben itt lehet olvasni: http://www.bjcp.org/bjcpfaq.php .
A versenyrendszerben való részvétel azonban nem csak megtiszteltetés, hanem óriási kihívás is a szervezőknek.
A versenyre négy gyakorlónappal próbáljuk felkészíteni a pontozókat, ahol az elméleti oktás mellett az érzékszervi bírálatok gyakorlására is sor kerül.
Az első alkalom a csepeli Rizmajer Kézműves sörházban került lebonyolításra.
A felkészülés első részében a BJCP rendszeren túl a bírálatkor alkalmazandó szempontrendszerek, leírások, pontozólapok, íz- és aromastandardok kerültek bemutatásra.
A standardok felismerése nagyon fontos a sörök bírálatakor, ezért a gyakorlati rész a minták bemutatásával kezdődött.
A tömény mintákat egy semleges sörbe vegyítve kell előkészíteni. A bírálók ezen minták segítségével tudják begyakorolni a jellegzetes, gyakran előforduló íz- és aromaanyagok felismerését.
A találkozó második részében a versenyen meghirdetett 8 kategória közül a barna porter (BJCP 12A) és a száraz stout (BJCP 13A) kereskedelmi forgalomban kapható példasörei kerültek elbírálásra mintegy gyakorlásképpen.
A barna porter kategóriában a Fuller’s London Porter mellett a Sierra Nevada Porter került bírálat alá. Igaz ugyan, hogy a Sierra Nevada portere valójában a robust porter (12B) kategóriába tartozik, azonban így egy kiváló lehetőség nyílt egy, az eredeti kategóriához nagyon hasonló sör megismerése.
A száraz stout kategória próbabírálásakor annak legismertebb márkája - a Guinness draught - mellett a Primator Stoutot vették érzékszervi bírálat alá a jelenlévők. A Primátor stoutja ugyan szintén nem számít etalonnak a száraz stoutok között, ám így is remek darabként szolgált a gyakorláshoz.
A kóstolókörök végeztével az eredményeket a jelenlévők közösen megvitatták és átbeszélték. Erre szükség is volt, hiszen a rendszer egyik nagy előnye - és egyben nehézsége is -, hogy kevésbé érvényesül a bíráló személyes ízlése. A rendszerben nem az egyedi benyomás alapján, hanem a kategóriának való megfelelés szerint kerülnek elbírálásra a sörök.
Természetesen a pontozó is csak egy ember, nem pedig egy gázkromatográf, így az eltelt négy óra alatt - mindamellett, hogy sok új dolgot tanult - alaposan el is fáradt mindenki. Így aztán mindenkinek jól esett a helyszínen készült kenyérlángos és tócsni elfogyasztása mellé csak úgy elkortyolgatni egy-egy helyi sörspecialitást.
Összességében elmondható, hogy mindenki hasznos tapasztalatokkal és új tudással gazdagodott az esemény során.
A következő gyakorlónapra február 2-án kerül sor a Ferdinánd Monarchia Cseh Sörházban, ahol a leendő bírálók az erős sötét belga (18E) és a gyümölcsös sör (20) kategóriákkal ismerkedhetnek majd.
Fotók: Barla Roland