Készítsünk sört!
A dolog nagyon egyszerű lesz, nem kell hozzá semmilyen előképzettség és tudás.
A sűrítményből történő készítés négy fő részre osztható:
- fertőtlenítés
- sörlé elkészítése
- főerjedés
- palackozás-utóerjedés.
I. Fertőtlenítés
Nagyon fontos lépés, nagyon aprólékosan, lelkiismeretesen végezzük ezt a feladatot (is).
Alaposan mossunk el minden eszközt, amit használni fogunk a készítés során és érintkezik majd a sörrel. Alaposan öblítsük le a mosószert, majd a fertőtlenítőszerrel alaposan mossuk át újból az eszközöket. Ezzel a munkafolyamattal előzhető meg a középkorból ismert sörrontó boszorkányok tevékenysége.
II. A sörlé elkészítése
A sűrítményhez vagy a készlethez biztosan kapunk egy leírást, hogy mit és hogyan csináljunk. Azért mi is leírjuk.
Ez a recept 6 US gallon, ~23 liter sör elkészítéséhez van igazítva. Ha lehet ajánlani, kevesebb mennyiséget készítsünk, úgy sokkal ízesebb lesz a sör. 18-20 litert készítsünk csak inkább a recept szerinti alapanyagból.
1. Állítsuk a konzervet egy kis lábas vízbe és melegítsük fel.
2. Bontsuk fel a konzervet és öntsük az erjesztőtartályba.

3. Adjunk hozzá 1kg spray malátát vagy cukrot. A két összetevőt keverhetjük is, a lényeg, hogy 1 kg legyen akár külön-külön, akár keverve. Ez 23 literre vonatkozik. Ha sűrűbbre csináljuk a sört, ugyanennyi erjesztőanyag erősebb sört eredményez. A cikk végén található alkoholkalkulátorok segítségével beállíthatjuk a kívánt alkoholszázalékot.
4. Ha használunk komlót, az előző műveletek közben forraljuk adott ideig kevés (2-3 dl) vízben. Az aromakomlót 15, a keserűkomlót 30-45 percig. Csinálhatjuk úgy is, hogy 30 perc keserűkomló forralás után az aromakomlót is hozzáadjuk és a kettőt (keserű- és aromakomló, ami akár 3-5 fajta is lehet) még 15 percig együtt forraljuk. Adjuk a malátasziruphoz.

5. Keverjük el 3 liter forró vízzel az egészet úgy, hogy a spray maláta és/vagy a cukor csomómentesen feloldódjon.

6. Eközben szaporítsuk fel az élesztőt.
Ha szárazélesztővel dolgozunk, rehidratálni kell: keverjük el az élesztőt kevés langyos (30, max. 40 C fokos!) , enyhén cukros vagy inkább spray malátás forralt majd visszahűtött vízzel, majd hagyjuk felfutni. Néha keverjük meg alaposan.
Folyékony élesztő esetében startert kell készítenünk a sörkészítést megelőzően. Ez egy bonyolultabb eljárás, amit most nem is részletezünk, kezdésnek legegyszerűbb a porélesztő, amit amúgy is adnak a malátasziruphoz.
7. Engedjük fel annyi hideg (az erjesztés hőfokának megfelelő) vízzel az egészet, hogy kívánt mennyisűg legyen (esetünkben 18-23 literig).
8. Adjuk hozzá a felfutott élesztőt, majd alaposan, gyors mozdulatokkal keverjük fel a kész sörlevet.
III. Főerjedés
1. Szorosan zárjuk le a tartályt úgy, hogy az ne szeleljen sehol, levegő ne juthasson be.
2. Ha van csap a tartályon, mérjük meg a sörlé sűrűségét, fokoljuk meg. Ha nincsen, akkor lezárás előtt vegyünk mintát a léből, de nagyon figyeljünk arra, hogy csakis fertőtlenített eszközzel csináljuk! Az eredményt jegyezzük fel valahova.
Hogyan is mérhetjük meg a sörlé sűrűségét? Ha fajsúlymérőnk van, akkor töltsünk meg - a hitelesítésnek megfelelő hőmérsékletű- sörlével a mérőhengert és tegyük bele a mérőt. Pörgessük meg kicsit és - lehetőleg alulról nézve - olvassuk le a skálát.
Ha refraktométert használunk, cseppentsünk elegendő mennyiségű mintát az eszközre, majd fél perc után - amennyiben hőmérsékletkorrekciós eszközt használunk - olvassuk le az eredményt.
Jegyezzük fel, ez lesz a kezdeti fajsúly, angolul OG (Original Gravity).
3. Rögzítsük a kotyogót és ha van rá mód, a hőmérőt is. A kotyogóba rakjunk vizet.
4. A sört rakjuk olyan helyre, ahol legalább 18 C fok van, de legfeljebb 25. Az ideális hőfok a kettő között van.
Az előzőek csak akkor igazak, ha felsőerjesztésű élesztőt használunk és ott is változhatnak egy picit a tartományok élesztőtörzstől függően. Házi körülmények között - legalábbis a kezdetekkor - ilyen élesztőtípust fogunk használni, de erről később még részletesebben is szót ejtünk.
5. 24 órán belül az élesztő elkezd dolgozni, amit abból veszünk észre, hogy a kotyogó percenként akár többet is buggyan. Ügyeljünk arra, hogy a kotyogóban mindig legyen víz! Ez akár lehet fertőtlenítős víz is.
6. 5-7 nap után a bugyogás csillapodik, amikor már csak pár percenként buggyan a sör, mérjük meg ismét a sűrűségét. Ezt csak csapos tartállyal tudjuk megtenni, mivel ha a sör még nem érte el a megfelelő erjedtséget, tovább kell folytatni az erjedést. Ha felnyitjuk a tartály tetejét és levegő jut be, könnyen elronthatjuk a sört. Biztosan létezik valamilyen megoldás ennek kiküszöbölésére, de ha nem muszáj, ne próbálkozzunk.
Ha a sörlé megfelelő mértékben leerjedt - erre vonatkozóan a készítmény leírásában olvashatunk -, megkezdődhet a palackozás. Általában 1,010 fajsúlypont alá kell erjeszteni, azonban spray maláta esetében ez magasabban értéknél is megállhat. Ez a végső falysúly, vagyis az FG (Final Gravity). Ha a sör a kezdeti fajsúly legalább 1/3-ig leerjedt (pl.: OG: 1,042 és FG: 1,014), minden rendben van. Ha két egymást követő napon a mérés megegyezik, vége a főerjedésnek. Figyeljünk arra, hogy fokolásokat azonos hőmérsékleten végezzük - a fokolón feltüntetett kalibrálási hőmérsékleten - vagy alkalmazzunk valamilyen korrekciós számítást.
IV. Palackozás, utóerjedés
Véleményünk szerint a sűrítményből készített sör előállításánál ez a legmunkásabb feladat.
1. Az üvegeket mossuk el, ha kell üvegmosó kefével távolítsuk el a nagyobb szennyeződéseket, majd alaposan öblítsük ki azokat.
2. Fertőtlenítsük el az üvegeket és minden egyéb szerszámot, koronazárat a fertőtlenítőfolyadékkal.
3. Minden üvegbe rakjunk az adagolási útmutatónak - vagy a kívánt szénsavasságnak - megfelelő mennyiségű erjesztőcukorkát. Itt figyeljünk arra, hogyha spray malátát használtunk és nagyobb sűrűségnél állt meg az erjedés, akkor kevesebb erjesztőcukrot adagoljunk, különben könnyen szétrobbanhatnak a palackok ill. felnyitás után festhetjük újra a konyhát (különösen fekete sörök esetében). Ezért is nagyon fontos teljesen leerjeszteni a sört. Az erjedés egy bizonyos idő után lelassulhat, mert az élesztő a különböző cukrokat meghatározott sorrendben bontja le. Előbb az egyszerű cukrokat, aztán az öszetetteket.
Ha nincsen erjesztőcukrunk, használjunk - ízesítetlen - szőlőcukrot, de használhatunk répacukrot (kristálycukrot) is. A szőlőcukrot a répacukorral ellentétben az élesztő azonnal képes lebontani. Kalkulátor lent.
4. Ha van csap a tartályon, illesszük a csapra a palackozósegédet. A segédet rakjuk az üvegbe és óvatosan, lassan töltsük fel sörrel, úgy, hogy 3-4 cm-nyi szabad hely maradjon az üveg nyakánál. Ha nincsen csap, akkor fejtőcsövet használjunk!
Arra mindkét módszer alkalmazása esetén figyeljünk, hogy a tartály aljáról ne szívjuk fel a leülepedett élesztőt!
5. A koronázókészülék segítségével erősen rögzítsük a koronazárakat, ha nem csatosüveget használunk.
6. Érleljük (kondicionáljuk) a fickó- vagy zöldsört 18 C fok környékén (felsőerjesztésű sör esetén) 3-4 hétig, figyeljünk arra, hogy állva tároljuk a sört, az élesztő így ülepszik le alulra.
V. Fogyasztás
A sört hűtsük le, de ügyeljünk arra, hogy a sör továbbra is állítva maradjon! Az aljára ülepedett élesztő miatt óvatosan töltsük pohárba, az ultolsó pár centilitert hagyjuk az üvegben. A sörélesztő egyébként egészséges, nyugodtam megihatjuk, de erős, jellegzetes íze elnyomhatja a többi ízt és aromát.
Házilag a sör szűrését nehéz megoldani és nem is biztos, hogy megéri. Szép, átlátszó, tiszta sörökre ne számítsunk vagy csak nagyon hosszú kondicionálás után! :)
A következő részben megnézzük, pontosan mit is csináltunk.
LINKEK:
Recept kalkulátorok:
Linkgyűjtemény:
Keresztplatformos sörfőzést segítő program, QBrew: